DupleX Presents NERVO

V DupleXu letos určitě nezastavujeme, a tak nastal čas představit vám dalšího eXluzivního headlinera pro rok 2022. Od skládání songů pro světové hvězdy, přes největší fanoušky elektronické hudby až po supertar DJ duo – to je cesta sesterské dvojice Mim a Liv, které určitě znáte spíše pod přezdívkou NERVO! Přímo ze pódií největších festivalů a vyhlášených klubů k nám toto duo zavítá v pátek 27. května 2022.

Vstupenky můžete zakoupit již nyní na stránkách duplex.cz/cz/nervo/

Tato multitalentovaná DJská dvojka patří mezi nejlepší dýdžejky na světě, které se pravidelně umísťují na předních příčkách v hlasování časopisu DJ Magazine „Top 100 DJs“. Žádané a oblíbené po celém světě. Jejich nabitý program je zavede z třpytivých pláží na Ibize, do jejich domácích studií, nebo na hlavní pódia největších festivalů na světě, včetně Tomorrowland, Lollapalooza, Creamfields, Balaton Sound, EDC, Electric Zoo, ULTRA a mnoha dalších. S rezidenturou a headliner sety v některých z nejlepších míst na světě, včetně nových megaklubů v Las Vegas Omnia, Hakkasan a Wet Republic a plážových klubů Ibiza Ushuaia a Hï (domov jejich večírků #NERVONation). Kamkoli přijdou, předchází je jejich nakažlivá energie, nebojácný osobní styl a hluboká láska a porozumění pro hudbu.

NERVO vystoupí v DupleX, The Rooftop Venu v pátek 27. května 2022. Navážou tak na sérii nabitých akcí DupleX Presents, kde se každý měsíc představují ti největší headlineři světové elektronické scény. V roce 2022 však můžete očekávat mnohem víc! NERVO doplní přední zástupci z řad rezidentních DJs klubu DupleX, kteří budou postupně zveřejněni na Facebooku v nejbližších týdnech.

Jsme velmi rádi, že můžeme konečně navázat na sérii hvězdných hostů a vy s námi opět budete zažívat tu nejlepší atmosféru na tanečním parketě v Praze!

DupleX Presents NERVO

We are definitely far from stopping exciting you this year, so it is time to introduce you to our next headliners at DupleX, The Rooftop Venue. From songwriters to artists and super-fans to superstars, electronic dance music’s first sisters – Mim and Liv of NERVO – have staged a miraculous climb onto the international stage, straight from the pit in front of it and they will arrive to DupleX, Prague on Friday, 27th May 2022.

Buy your tickets now at www.duplex.cz/nervo/

These multi talented DJ sisters are the all-time top-ranking female DJs in the world, voted by their legions of fans to No. 16 on DJ Magazine’s influential “Top 100 DJs” poll while continuing to rank as the top female DJ’s in the world today. In-demand and beloved across the globe, their nonstop schedule takes them from the shimmering beaches of Ibiza, to their studio in their home-away-from-hometowns of London and LA, to the towering Main Stages of the biggest festivals in the world including Tomorrowland, Lollapalooza, Creamfields, Balaton Sound, EDC, Electric Zoo, ULTRA and many more. With residencies and headlining sets at some of the top venues and events in the world including the new Las Vegas mega-clubs Omnia, Hakkasan, and Wet Republic, and Ibiza Beach Clubs Ushuaia and Hï (home to their #NERVONation parties). Everywhere they go, their infectious energy, fearless personal style, and deep love and understanding for the music precedes them.

NERVO will perform at DupleX, The Rooftop Venue on May 27, 2022. Leading nightlife in Czech Republic with collaborations with the worlds best DJs and performers allows Duplex to set a benchmark for nightlife in Europe and you can only expect more in 2022. NERVO will be supported by very best of DupleX resident DJs to be released on the Facebook event in upcoming weeks.

We are very happy that we can continue to bringing you the very best nightlife and amazing DupleX experience and looking forward to see you on the dance floor!