DupleX Presents Kryder

Jsme velmi rádi, že nastal čas představit vám našeho prvního eXkluzivního headlinera pro rok 2022 v DupleX, The Rooftop Venue na Václavském náměstí v Praze. Legendární anglický DJ a producent Kryder dorazí do pražského DupleXu v sobotu 12. března 2022.

Kupujte vstupenky již nyní na duplex.cz/cz/kryder/

Díky skladbám podepsaným pod takovými značkami jako Axtone, Size Records, Spinnin’ a Subliminal není překvapením, že Kryderova hvězda stoupá do výšin. Kryderovo vydání ‘Aphrodite’ na Axtone Records bylo vrcholným momentem v raných fázích jeho kariéry. Dnes má impozantní síla Kryderovy hudby velký dosah, s podporou umělců jako Pete Tong, Fatboy Slim, Steve Angello, Axwell, Bob Sinclar, Erick Morillo a Basement Jaxx, abychom jmenovali alespoň některé. Kryder se umístil jako jeden z 10 nejvíce podporovaných producentů v roce 2017 na 1001tracklists a zároveň se pravidelně umisťuje v top 10 nejoblíbenějších rozhlasových pořadů díky jeho pořadu Kryteria Radio.

Kryder vystoupí v DupleX, The Rooftop Venue 12. března 2022 a odstartuje tak sérii hvězdných jmen v tomto roce, kterých jsme si pro vás opět připravili řadu. Kryder bude podporován nejlepšími rezidentními DJs DupleXu, kteří budou postupně zveřejněni na události na Facebooku v nadcházejících týdnech.

Jsme velmi rádi, že vám můžeme i nadále přinášet ten nejlepší noční život v Praze a úžasný zážitek z DupleXu. Těšíme se na vás na tanečním parketě.

DupleX Presents Kryder

We are very happy that the time has come to introduce you to our first eXclusive headliner in 2022 at DupleX, The Rooftop Venue. Legendary English DJ & producer Kryder will arrive to DupleX, Prague on Saturday, 12th March 2022.

Buy your tickets now at duplex.cz/kryder/

His invigorating take on big room firepower has found a massive audience, both on the dance floor and within the dance music industry, and with tracks signed to imprints such as Axtone, Size Records, Spinnin’ and Subliminal, it’s of little surprise. Kryder’s release of ‘Aphrodite’ on Axtone Records was a crowning moment in the early stages of his career. Today the formidable force of Kryder’s music packs a powerful punch, with support from artists such as Pete Tong, Fatboy Slim, Steve Angello, Axwell, Bob Sinclar, Erick Morillo and Basement Jaxx to name but a few, his stellar list of admirers has been a testament to his desire to push boundaries both on the road and in the studio and has seen is cement himself as an established producer that can be relied upon to bring the heat on the dancefloor, signified by him placing as one of the 10 most supported producers in 2017 on 1001tracklists and always with a top 10 position on 1001tracklists most popular radioshows on his Kryteria Radio show.

Kryder will perform at DupleX, The Rooftop Venue on March 12, 2022. Leading nightlife in Czech Republic with collaborations with the worlds best DJs and performers allows Duplex to set a benchmark for nightlife in Europe and you can only expect more in 2022. Kryder will be supported by very best of DupleX resident DJs to be released on the Facebook event in upcoming weeks.

We are very happy that we can continue to bringing you the very best nightlife and amazing DupleX experience and looking forward to see you on the dance floor.